חשיבות רכיבת אופניים לילדים עם ADHD

//חשיבות רכיבת אופניים לילדים עם ADHD

חשיבות רכיבת אופניים לילדים עם ADHD

גיבור המאמר שלי הוא ילד מקסים שאובחן כבר בכתה א' כלוקה בADH . כמו כל הילדים בתחילה הצליח לכסות על כל הבעייתיות הנובעת מהלקות בעזרת האינטליגנציה עד אשר הלקות החלה להשפיע על התקדמותו האקדמית. כמו כן הלקות פגעה גם ביכולת החברתית שלו, מכיוון שנקלע לעתים רבות לקטטות. הוריו לקחו אתו לרופא ומשם ואילך החל לקחת ריטלין, שעזר מאוד בתקופת הלימודים, אך לאחר שעות הלימודים ,ובתקופות חופשים בהן לא קיבל ריטלין, התנהגותו החלה שוב להידרדר. הוריו דאגו שהחל להתחבר עם ילדים הגדולים ממנו, וככל הנראה, אם היה ממשיך באותו נתיב, ללא ספק היה נושר מבית הספר. אביו, בעצת הפסיכולוג צירף את בנו לקבוצת הרכיבה באופניים על מנת ליצור אחווה ולהרחיקו מן השפעה רעה. לאחר תקופה קצרה בקבוצת הרכיבה, מידת הריכוז החלה להשתפר בצורה משמעותית. ציוני הילד השתפרו בהתאמה עם דימויו העצמי. כיום הוא ילד מבריק המסיים בגרויות ושואף להתגייס ליחידה מובחרת.

ישנם מחקרים מתועדים העוסקים בקשר בין ספורט להפרעת קשב, ובאופן יותר מדויק בין ההשפעה של ספורט הרכיבה על הלקות הספציפית (ADHD). לפי אחד המחקרים המז'ורים בתחום,מתברר כי רכיבת אופניים הם הספורט הטוב ביותר עבור סובלים מלקות קשב וריכוז (יחד עם שחייה וריצת שדה).

ישנם שני בתי ספר בארה"ב בהם מתנהל ניסוי אשר במסגרתו מתאמנים הילדים כשעה, בספורט כגון אופניים/ ריצה/ שחייה ולאחר מכן ממשיכים את הלימודים. לא רק שאלו התלמידים הבריאים ביותר בארה"ב, הם גם החכמים ביותר (לפי ציונים כמובן)/

לילדים עם הפרעות קשב וריכוז, המתמודדים עם תנועתיות יתר וקשיים בריכוז בנוסף, התנהגותם הפזיזה עלולה להתפרש כהתנהגות לא נאותה הפוגעת בתדמיתם, בתפקודי הלמידה שלהם ובהתקשרות החברתית שלהם.
האנרגיה האצורה בילד לא תיעלם אך יש באפשרותנו לווסת אותה. לכן, חשוב מאוד למתן את השעות מול המחשב או מול הטלוויזיה ולעודדו לפעילות גופנית ,הוצאת מרץ בחוץ תמזער את ההשתוללות וחוסר הרוגע של הילד.

רכיבה על אופניים היא דרך מצוינת להורדת המתח ולשליטה בתנועתיות יתר. היא מנתבת את האנרגיות למטרות רצויות, ממוקדות ומועילות. מחקרים רבים הוכיחו כי ההשפעה הטובה ביותר על הפחתת פעילות יתר והעלאת המיקוד מתקיימת בעת פעילות גופנית מאומצת, לכן חשוב שילדים וצעירים בעלי הפרעת קשב ישתתפו בפעילות אירובית הדורשת מאמץ גופני ממושך ושיפור כוח הסיבולת כגון רכיבה על אופניים.

הפעילות הפיזית המאומצת מפעילה תגובות שרשרת של הורמונים המופרשים בגוף ובמוח, המשפיעים על ההתנהגות ותורמים לרגיעה, שקט נפשי וחיזוק יכולת המיקוד וההקשבה של המשתתף. כאשר הפעילות מתבצעת בקבוצה, היא תורמת להעלאת הערך העצמי של היחיד ומשפיעה לטובה על התנהגותו.

בזמן הלימודים הילד נדרש להחזקת קשב לאורך זמן, והפעלת יכולת ריכוז גם בסביבה שבה יש מסיחים.רכיבה על אופניים מתחזקת יכולת זו ומשפרת אותה.

ניתן לנתב את ההיפראקטיביות להצלחה –

סף התסכול של ילדים הוא נמוך, ואצל ילדים הסובלים מקשיי קשב על אחת כמה וכמה. חוויה של אי הצלחה נתפסת מיידית בתור כישלון ונחווית בצורת תסכול קשה. לכן, חשוב להציב לילד אתגרים שיקדמו אותו בהדרגתיות. אתגרו אותו בכל פעם במאמץ קטן ובעליית מדרגה אחת,אם הוא מצליח להתמיד ברכיבה באופן יום יומי ,אפילו אם היא לרבע שעה זו התקדמות הראויה לחיזוקים ולמחמאות.

זכרו-לימוד בדרך התניה וקבלת משוב מיידי – פעולה המביאה לרכישת מיומנויות קשב וריכוז "אוטומטיות" במהירות ובאופן קבוע!

לסיכום:
• תרומת הפעילות הגופנית לילדים בעלי הפרעת קשב:
• למידה ואימון להתמדה בפעילות.
• הענקת תחושת הישג.
• חיזוק ההערכה העצמית והדימוי העצמי.
• הכרה חברתית ביכולות הילד מצד קבוצת השווים.
• הזדמנות ליצירת קשרים חברתיים.
• שיפור יכולת תכנון התנועה
• מוצא לפריקת אנרגיה עודפת באופן מקובל.
• חיזוק התנהגות חיובית.

יתרונות רכיבת אופניים לילדים עם הפרעת קשב וריכוז הם רבים ומגובים במחקרים. כאשר היא מותאמת למשתתף בעל הפרעת קשב וריכוז, היא מסייעת להתפתחותו הפיזית, החברתית והפסיכולוגית.

By | 2017-08-08T06:49:48+00:00 יולי 23rd, 2017|מאמרים|0 Comments

About the Author:

Leave A Comment