ההשפעות הריגשיות של רכיבה על אופניים בקרב ילדים

//ההשפעות הריגשיות של רכיבה על אופניים בקרב ילדים

ההשפעות הריגשיות של רכיבה על אופניים בקרב ילדים

מבט אחד על רוכב אופניים מקצועי, וכבר אנחנו יכולים להבין ללא בעיה את כמות היתרונות הפיזיים שקיימים בספורט זה, אולם, מה לגבי ההשפעות הרגשיות והפסיכולוגיות? מאז ייצר האדם את הרכב הדו גלגלי הזה, למד לרכב עליו והחל להשתמש בו יותר ויותר, עלתה גם שאלת ההשפעות הרגשיות והעסיקה חוקרים רבים. אז מה באמת קורה לנו כשאנו רוכבים? מהי התרומה הריגשית לילדים שרוכבים? ולמה כדאי לבחור בחוגי אופניים לילדים?

שיפור החשיבה והזכרון
מחקר דני שניסה לבדוק את הקשר בין האוכל שאוכלים ילדים בבית הספר לבין הצלחתם בלימודים גילה דבר מעניין – לאוכל אמנם הייתה השפעה, אך היא לא הייתה גדולה כמו השפעת הדרך שבה הגיעו הילדים לבית הספר. ילדים שרכבו באופניים או הלכו ברגל הגיעו לרמת ביצועים גבוה יותר מחבריהם לכתה שלא עשו אף פעילות גופנית לפני השיעור. למעשה, פעילות גופנית קבועה, דוגמת רכיבה על אופניים, משפיעה על ההתפחות וההשגים החל מגיל הילדות וממשיכה לכל שאר חיינו. לכן לימוד רכיבה על אופניים הוא למעשה ערך חשוב ביותר שכדאי להנחיל לילדים.

שיפור תחושת הנינוחות
רכיבה על אופניים לא רק מסייעת לילדים להצליח יותר בקלות בלימודים, היא אף תורמת לשחרור הכימיקל במוח שאחראי על תחושת השלווה והנינוחות, ועוזרת לילדים לשמור על ריכוז. למעשה, השפעת הרכיבה כה חזקה, שמומחים טוענים שרכיבה מסייעת לילדים בעלי הפרעות קשב וריכוז להתמודד עם הבעיה גם ללא שימוש בתרופות, מכיוון והיא משפיעה על המוח כמו לקיחת מעט ריטלין ומעט פרוזאק. וזאת מעבר ליתרונות הברורים של התנתקות מהמסכים ויציאה אל השטח בקבוצה המחייבת תקשורת ותהליכי חיברות.

חשיבות הקבוצה
השתתפות בקבוצת רכיבה, במיוחד עבור ילדים, לוקחת את היתרונות הרגילים של הרכיבה ומוסיפה עליהם. כאשר הילד שלכם משתתף בחוג רכיבה, הוא לא רק לומד טכניקות לשיפור יכולות הרכיבה שלו, הוא גם מקבל את האפשרות לייצר קשרים חברתיים ולרכוש כישורים מוטוריים ותפיסתיים ואף לשפר את תפיסת העצמי. העבודה המשותפת עם הקבוצה, והאינטרקציה עם שאר הילדים בקבוצת הרכיבה, מסייעות לו ללמוד, להשתפר ואף לסייע לסובבים אותו בתהליך, וכך להעלות את בטחונו העצמו ותחושת החיוניות והעצמאות שלו, דבר שיתבטא אחר כך גם מחוץ לחוג הרכיבה.

התמודדות עם אתגרים
חוג רכיבת שטח על אופניים לילדים הוא מאתגר הן לילד כפרט וכחלק מהקבוצה. הפעילות בקבוצה מאפשרת עזרה הדדית, חברות ושהיה בתוך קבוצת השווים החיונית לכל ילד. התמריץ הגופני, הצבת אתגרים, למידת טכניקות לשיפור רכיבה על אופניים, תחרותיות בונה, עזרה הדדית ושיתוף פעולה הן רק חלק מהיתרונות העצומים בחוג רכיבה לאופניים לילדים. קביעת יעדים ועמידה בהם מאפשרת התקדמות כמו שיפור ההערכה העצמית בעיני הילד ובעיני הקבוצה החברתית שלו.

הורים לקבוצת ילדים הלומדים בחוגי אופניים לילדים בשרון דיווחו על שיפור במצב רוחם של הילדים ובדינמיקה המשפחתית בעקבות ההשתתפות בקבוצת רכיבה לילדים. מסתבר שזה היה צעד לא רע להמציא את הגלגל – מי היה מאמין?!

By | 2017-08-08T06:50:17+00:00 יולי 23rd, 2017|מאמרים|0 Comments

About the Author:

Leave A Comment